15 Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia
Aktualności
Święto sieradzkich żołnierzy łącznościowców
22.10.2018
W 100 rocznicę sformowania 31 pułku Strzelców Kaniowskich, 83 rocznicę utworzenia Garnizonu Sieradz i 50 rocznicę sformowania brygady, odbył się uroczysty apel połączony ze złożeniem przysięgi wojskowej przez żołnierzy służby przygotowawczej.

O godzinie 13:00 na placu apelowym stanęły pododdziały brygady, Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz ponad setka żołnierzy szkolących się od września w Ośrodku Szkolenia Służby Przygotowawczej. Ochotnicy w obecności naszego przełożonego – Dowódcy Garnizonu Warszawa gen. bryg. Roberta GŁĄBA, kierowniczej kadry jednostki, zaproszonych gości, licznie zgromadzonych uczestników Dnia Otwartych Koszar i swoich najbliższych, złożyli przysięgę wojskową na sztandar brygady. - Żołnierzom, którzy dzisiaj złożą przysięgę wojskową życzę wytrwałości w szkoleniu, zdania egzaminów końcowych i podpisania kontraktów w jednostkach, w których chcielibyście dalej służyć. Podczas przepustek i urlopów, na które za chwilę się udacie, życzę udanego odpoczynku. Pamiętajcie jednak, że żołnierzem nie przestaje się być z chwilą opuszczenia koszar, a wypowiadając słowa roty przysięgi wojskowej podjęliście zobowiązanie dbania o honor żołnierza polskiego, zobowiązanie którego nie wolno Wam lekceważyć – mówił podczas swojego wystąpienia dowódca brygady –płk Robert KRUPA.
W tym roku obchody święta brygady miały szczególny wymiar. 83 lata Garnizonu Sieradz zbiegły się z dwoma jubileuszami – 100 rocznicą sformowania 31 pSK i 50 rocznicą sformowania brygady. Z tej okazji dowódca jednostki wręczył okolicznościowe medale żołnierzom i pracownikom resortu obrony narodowej oraz osobom zasłużonym dla jednostki. Ponadto zostały wręczone akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe, odznaczenia, tytuły honorowe i listy gratulacyjne. - Przepełnia mnie duma z faktu, że noszę mundur i służę w 15 SBWD, w jednostce w której największym potencjałem są ludzie - świetnie przygotowani specjaliści, oddani swojej służbie i pracy. Dzisiejsza uroczystość jest okazją do docenienia ich zasług i poświęcenia. Dziękuję więc wszystkim żołnierzom i pracownikom brygady. Składam Wam najwyższe wyrazy uznania oraz życzę sukcesów i satysfakcji z wykonywanych obowiązków – mówił do żołnierzy i pracowników ron dowódca brygady.
Piątkowa uroczystość była ostatnim dniem służby w brygadzie szefa sztabu – ppłk. Marka JAŻDŻEWSKIEGO, który 22 października obejmie obowiązki na stanowisku zastępcy dowódcy 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia. Podczas apelu pożegnaliśmy Pana Podpułkownika i powitaliśmy ppłk. Krzysztofa RAWSKIEGO, który obejmie stanowisko zastępcy dowódcy brygady. Podczas apelu ppłk Rawski odebrał akt mianowania na stopień pułkownika.
Z okazji obchodów święta, od godzin porannych można było zwiedzać brygadę w ramach Dnia Otwartych Koszar. Osoby, które tego dnia odwiedziły jednostkę mogły się zapoznać z bazą szkoleniową brygady i historią garnizonu. Ponadto, dzięki współpracy z grupami rekonstrukcyjnymi, stowarzyszeniami paramilitarnymi oraz zaprzyjaźnionymi jednostkami i instytucjami wojskowymi, podziwiać można było liczne prezentacje i pokazy militarne. Na wszystkich czekała tradycyjna grochówka w żołnierskiej stołówce.
 
Beata Michalska


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych